TOPANGA DAYS 2009 PERFORMERS

Schedule Subject To Change

Don't miss Dream World Cirque and Lexi Pearl performing at various locations throughout the Fair!

HIGHLIGHTS Saturday:   HIGHLIGHTS Sunday:   HIGHLIGHTS Monday:
Safety Harbor Travellin' Band - An all star band supporting the Safety Harbor charity for homeless children. Featuring performers from Edgar Winter Band, Guns and Roses, Earth Wind and Fire, Frank Zappa, The Gap Band, and more! - 2:00 on Main Stage  

Washington Prep Academy - renowned high-school performers as seen on TV with Jackson Browne
- 11:00 AM on Main Stage

  Stellar Owls - Right out of the old Corral, with special appearances by Al Anderson (Bob Marley and the Wailers, Peter Tosh, and Lauren Hill, among many others), and Frank Cook (Pacific Gas and Electric, and Topanga's own Canned Heat)!
- 11:55 AM Corral Stage
    One White Onion - featuring Justin Chancellor from Tool! - 1:00 on Main Stage   Chevy Metal - featuring Taylor Hawkins from the Foo Fighters! - 1:20 PM Main Stage
Blood, Sweat and Tears - 3:20 on Main Stage   Santana Original Lead Singer Gregg Rolie - 3:20 on Main Stage   The Meters Experience with original lead guitarist Leo Nocentelli - 3:20 PM Main Stage
Cecilia Noel and the Wild Clams - 6:10 on Main Stage   Cubensis - 6:10 on Main Stage   Tony Gilkyson from X and Lone Justice - 1:45 on Corral Stage
        Mojo Monkeys - members tour with Keith Richards, Norah Jones, Dwight Yoakum and Lucinda Williams! - 5:20 on Canyon Underground Stage

TOPANGA DAYS 2009 COMPLETE PERFORMERS SCHEDULE

   
STRAWBERRY FIELDS (MAIN STAGE)
Saturday, May 23 Sunday May 24    Monday May 25
11:00 AM Downward Facing Dog 11:00 AM Washington Prep Academy 10:30 AM March Fourth
11:40 AM Melanie Kareem Belly Dancing 11:40 AM Melanie Kareem Belly Dancing 11:10 AM Jewels and Johnny
12:00 AM The Poachers 12:00 AM Trevor Hall 11:25 AM Suzanne Teng & Mystic Journey
12:40 PM GAMES - The Baby Derby 12:40 PM GAMES - Egg Toss 12:05 PM Melanie Kareem Belly Dancing
1:00 PM Making Love to Life 1:00 PM One White Onion 12:25 PM Rick Ellis
1:40 PM GAMES - Sack Race 1:40 PM GAMES - Watermelon Seed Spit 1:00 PM GAMES - Bucket Fill
2:00 PM Safety Harbor Travellin' Band 2:00 PM Jim Crawford and the Hot Toddies 1:20 PM Chevy Metal
2:40 PM River of Suns 2:40 PM Severin Browne 2:00 PM The Honey Bunch
3:20 PM Blood, Sweat and Tears 3:20 PM Santana Lead Singer Gregg Rolie 2:20 PM Blues Ryders
4:50 PM Melanie Kareem Belly Dancing 4:50 PM Melanie Kareem Belly Dancing 3:00 PM GAMES - Pie Eating Contest
5:10 PM Robin Moxey + Eric Lynn 5:10 PM Old Bull 3:20 PM The Meters' Leo Nocentelli
5:50 PM Paul Kenny 5:50 PM Suarez and Canyon 4:20 PM Melanie Kareem Belly Dancing
6:10 PM Cecilia Noel and the Wild Clams 6:10 PM Cubensis 4:40 PM Venice
6:00 PM Eliza Jane
6:20 PM The Bonedaddys
THE CORRAL (INSIDE STAGE)
Saturday, May 23 Sunday May 24     Monday May 25
11:00 AM Dangerous Aliens 11:00 AM Open Stage 11:00 AM Alan Boivin
11:35 AM 11:50 AM 11:35 AM
11:55 PM Honeysuckle Jones Revival 12:00 AM Christopher Hawley Rollers 11:55 PM Stellar Owls
12:30 PM 12:40 PM 12:30 PM
12:40 PM Sandra Bacall + the Hummingbirds 1:00 PM Tim O'Gara 12:50 PM Morning Glory
1:15 PM 1:40 PM 1:25 PM
1:35 PM Old Man Markley 2:00 PM The Sibleys 1:45 PM Tony Gilkyson
2:20 PM 2:40 PM 2:25 PM
2:35 PM Tommy Fields 3:00 PM Psychedelic Cowboys 2:45 PM Old Californio
3:05 PM 3:40 PM 3:20 PM
3:10 PM Pamela Lillard with Chris Shea 4:00 PM City Fritter 3:40 PM Stampede
3:25 PM 4:40 PM 4:15 PM
3:40 PM Barnyard Cocks 5:00 PM David Serby 4:35 PM Lucas Revolution 
4:15 PM 5:40 PM 5:10 PM
4:35 PM Alright Alright 6:00 PM Los Duggans 5:30 PM The Regulars
5:10 PM 6:05 PM
5:30 PM Zane Suarez 6:25 PM Makepeace Brothers
6:05 PM
6:25 PM Anomaly
 
   
CANYON UNDERGROUND STAGE
Saturday, May 23 Sunday May 24     Monday May 25

11:00 AM

Chasing Kings 10:45 AM Tommy Teeple 

11:00 AM

David Osborn
11:30 AM 11:15 PM 11:30 AM
11:50 AM Recovering Catholics 11:35 PM Maetar 11:50 AM The Sean Holland Band
12:20 PM 12:05 PM 12:20 PM
12:40 PM Pur'p'l Tur't'lz 12:25 PM Blame Jane 12:40 PM Big Bone Lick
1:15 PM 1:00 PM 1:15 PM
1:35 PM Kush 1:20 PM Nova Express 1:35 PM 29 Mules
2:10 PM Topanga Tribe Belly Dancers 1:55 PM 2:10 PM Topanga Tribe Belly Dancers
2:30 PM Noble Creatures 2:15 PM Pump House Gang 2:30 PM Dinosaur Horses
3:05 PM 2:50 PM Topanga Tribe Belly Dancers 3:05 PM
3:25 PM Fokushima 3:10 PM The Harsh Carpets 3:25 PM Philip Boone
4:00 PM 3:50 PM 4:00 PM
4:20 PM The Luminaries 4:10 PM Dawn-Mari + Topanga Collective 4:10 PM Killing Cassanova
4:55 PM 4:50 PM 4:40 PM
5:15 PM Bryan Senatore 5:10 PM Dingus 4:55 PM PK
5:50 PM 5:50 PM Topanga Tribe Belly Dancers 5:20 PM Mojo Monkeys
6:10 PM Lynskey and Wisdom 6:10 PM Swamp Daddy 5:55 PM  
6:10 PM The River
FLOWER POWER STAGE
 
  Saturday, May 23 Sunday May 24     Monday May 25
11:00 AM Storyteller Harry Hart-Browne 11:00 AM Corey Leland & The Insects Rock! 11:00 AM Hyla Douglas
11:35 AM 11:35 AM 11:35 AM
11:55 AM Storyteller Harry Hart-Browne 11:55 AM Sandra Bacal + Kids Choir 11:55 AM Dana Wood
12:30 PM 12:30 PM 12:30 PM

12:50 PM

Suzanne Teng & Gilbert Levy 12:50 PM Animated Ancestors puppets 12:50 PM Lisa Salloux
1:25 PM 1:25 PM 1:25 PM
1:45 PM La La Kids Sing-a-long 1:45 PM Andrea's Puppetry Theater 1:45 PM The Porch Girls
2:20 PM 2:20 PM 2:20 PM

2:40 PM

The Monkey Jungle 2:40PM Victoria Scott 2:40PM Zane
3:20 PM 3:20 PM 3:20 PM
3:40 PM (no set) 3:40 PM (no set) 3:40 PM (no set)
4:30 PM 4:20 PM   4:20 PM
5:00 PM Claudia The Fairy Tale Princess 5:00 PM Dawn-Mari 5:00 PM Dov
       
         
 

 

All Schedules Subject to Change

BANDS - Click Here for Band Information